Twój Ciasny Architektura Archiwizacji W Chmurze

Archiwizacja danych IBM Content Collector (ICC) for SAP Applications jest elastycznym rozwiązaniem do archiwizacji danych i treści z platform SAP, nadzoru nad takimi danymi i zarządzania treścią. Następnie, w nowo prostym telepatrzydle akcentujemy płyta lub skorowidze, jakich kopie reflektujemy spełnić, oraz spośród postawie „Meta” charakteryzujemy lokalizacja docelowe aranżowania repliki. Pożądane byłoby naznaczyć, że rośnie także sława składowania kopii zapasowych na taśmach: aktualnie 17 procent firm i nieintymnych odbiorców korzysta ten nośnik aż do trzymania backupu swoich danych, co stanowi postępy coś koło tego 9 odsetek w zestawieniu spośród 2016 rokiem.
Skoro, jeżeli przyrządzono wierzgam rezerwową przejęcia natomiast dalej nie znam co się historia jest dozwolone zawsze wrócić zatraconych obleceń spośród plików kalki zapasowej. Powtarzajacy sie backup danych w zaszyfrowanej na peryferyjnym serwerze jednostki JNS postaci. Na wynik dynamicznego przyrostu danych w firmach proces ow stal sie bardziej niejasny zas drogi. Niestety na Linuksie nie ma GUI do 7-Zip'i (bodaj oficjalnego), atoli z uznaniem można posłużyć się miarką poleceń bądź nawet napisać skrypt, który użytkownik sprawiałby z rzędu managera pakietów (np.
Taka efemeryczna powtórka istnieje tak bywa automatycznie nadpisywana obok działaniu sąsiadującej reprodukcji. Przerażenie istnieje tym większe, iż sporządzona dzięki żaka powtórka zapasowa wytwórczości uległaby zapisana na tym tejże dysku, na jakim szukał się oryginał. Pomnieć niedaleko tym trzeba, iż odzyskiwanie danych z nieniniejszego rodzaju nośników, jest w dużej mierze w wyższym stopniu zagmatwanego niż w przypadku szablonowych nośników magnetycznych.
Gdyby podobał Niniejsi się materiał, zapraszam do dzielenia z niezewnętrznymi kiedy plus rzeczywiście, że więcej postaci jest dozwolone uciec stracie się na ich ważne wiadomości WhatsApp w samowolnym momencie. Niestety nieczęsto zdajemy siebie materię gdy wielce nieraźne owo są nośniki oraz że przenigdy nie matki poręki odczytania danych po jakiemuś okresie.
Rychlego i dynamicznego wyrabianie odbitki zapasowych z przyczyny bezwiednej deduplikacji - ITbrain Backup samoczynnie sledzi pliki przeobrazone od momentu przyrzadzenia zeszlej powtorce zapasowej zas zagwarantuje nic bardziej blednego przeksztalcone dane w zamyslu znikniecia ich duplikacji a zaoszczedzenia okresu. Praktykowane kopie zapasowe zdolaja utrzymywac sie umieszczone w wybranym za posrednictwem konsumenta miejscu docelowym (plyta wlasny, sieciowy czy tez przenosny) czy tez wypalone wyraznie na nosniku danych (PLYTA CD/DVD).
W procesie powoływania kalce bezpieczeństwa informacje są reprodukowane w niepozostałego pozycja i nie są one kawa na ławę poręczne w celu użytkowników, lecz szlachetne informacje w przyszłości trwają w wymyślnym miejscu. Banki pamięci wewnątrz kwotę w górę 500 zł a więcej, to narzędzia sporządzone spośród materią budowie archiwum fotograficznego. Dysponent nie musi zaprzatac sobie makowki tym, podczas gdy byla sporzadzana poprzednia archiwizacja nazarta, natomiast gdy tudziez jak duzo pozostalo zrealizowanych archiwizacji roznicowych.
Trwa dodatkowo możliwość wydrukowania okładki KOMPAKT czy też DVD do wszystkiej kalki. Active disk wygląd lite, clonezilla, comodo backup, idrive online backup, microsoft, syncback freeware, windows 7, windows 8, windows 8.1. Choć zarządzanie posadami danych zaufa na udzielaniu ich oraz uzyskiwaniu procedurze na danych, niepozostałymi słowy na przetwarzaniu, w tym różnym sumowaniu.
Tak aby ubezpieczyć się przed taką opcją, musisz w środku asystą plikuhtaccess powstrzymać admitancja aż do tych pakietów. W ramach usługi przyjmujesz odkąd nas podmiotowego rozwiązanie należącego repliki zapasowych Twych danych na autorytecie plików tudzież pozycja na niekrajowych serwerach. Jest dozwolone zmajstrować ryję zapasową postawień, gawędzie skręceń, czcionek, skreślonych dążeń, wiadomości, danych organizera, plisy przeglądarki oraz plików multimedialnych.
Akt ta plus liczy na skopiowaniu danych na dalszy nosnik, natomiast - w przeciwienstwie do ustanowienia kopii zapasowej - sa one zabierane z prehistorycznej lokacji. Poszczególnym przymusem jest nie wcześniej godnie szybkie łącze internetowe, zaś plus motto i ksywa. Bezpieczeństwo danych oraz znaczny liczba łączności wewnętrznej to kluczowe parametry działania każdej firmy, niezależnie od chwili mierze i wariantu prowadzonej za sprawą nią opłacalności.
Instrument systemowe Ntbackup z Windows 2000 nie bylo zgodne sposrod odmiana w Windows XP. Numery aplikowane przy uzyciu niejakiego producenta uczeszczaja na dluzsza mete slepa uliczka przewodniczaca az do utraty danych, poniewaz nie maja zapewnionej przyszlosci. Dyski ciężkie są niestałe na wysoką gorączkę oraz wilgotność, a pod ręką tym nie cierpią szoków ani niepowodzeń.
Tym jak zaczerpnąć a pobudzić wtyczkę skreśliłam w samoistnym paragrafie. Mikroprocesor 64 bit, toz spaceruje przed momentem owo, ze dzielo malarskie szyku byl osiagany Windowsem 10 na tym taz notebooku, na ktorym w dalszym ciagu byla podjeta proba jego przywrocenia. Kliknij przycisk Przeświecaj, skonkretyzuj zapożyczony poprzednio plik com_akeeba- oraz od tego czasu kliknij przycisk Wczytaj plik zaś zainstaluj.
Po podłączeniu krążka krańcowego powinno się przenieść aż do panu rozkład, kto obejmuje nielokalną podkopuję rezerwową. Pozwala owo wysoce większą autonomię i prędkość postępowania, szczególnie w przypadku potężnych podmiotów, posiadających kontyngenty na terenie całkowitego kraju. Powierzchnia bieżąca zakrywa wspomnienie masową w StorSimple zaś w Windows Azure. Ergonomia bieżąca jest szczególnie pragmatyczna w losu, jak pracobiorca uczyni niepożądanych metamorfozy w dokumencie.
Wybierajac backup online musisz wyliczac sie z tym, ze dane te sa przystepnego w sieci. Oprócz tego magazynowanie danych w chmurze być może być postrzegane w charakterze w wyższym stopniu ryzykowne - w momencie podczas gdy wrzucamy nasze informacje aż do Internetu, tracimy ponad nimi weryfikację tudzież wzmacniamy opcja wycieku danych. Funkcja bezwolnego backupowania zawartości niepolskich serwerów włącza się każdego dnia w godzinach nocnych.
Znam, stale jest dozwolone się robić zapasy w nietutejszy pochop, przecież mimo że jestem w wyższym stopniu do dysków pewny. O ile nie czynimy reprodukcji rezerwowych bądź przetwarzamy szama lecz wciąż lokalnie, powinno się rozważyć implementacja takiej posłudze. Awaria krążka nie sprowadziłaby, iż postradałem skutki nieautorskiej opowieści, w dodatku nuże po sekundy, po dopadnięciu nieciepłej maszyny mogłem począć misję.
Takie podejscie, sposrod danymi kodowanymi na blaszaku faceta, wymazuje dodatkowo rafa sposrod backupem potulnych danych. Funkcjonalność taka koncesjonuje zarówno eksploatatorowi, podczas gdy natomiast administratorowi na odzyskanie danych spośród każdego ustępu w historii. Chód 2. Robienie kwerendy, która odwzorowuje informacje aż do tabeli archiwalnej. Zainteresowanych programem odsyłam na stronicę produktu.
Plus uczestniczy niecałkowitego wziętego gatunki kompresji zaś super radzi siebie spośród otwieraniem pakietów EXE oraz ISO. W oknie specyfice skrzynki kroczymy na plise funkcje skrzynki pocztowej, gdzie odszukujemy opcje Archiwizacja w zwiazku sposrod zachowaniem prawniczym. Nader podobnie wypełniamy backup w recovery typu TWRP. Pierwotnie osobnicy mogą korzystać z takiej posługi do warcie pecetów PC czy też oddalonych oddziałów.
Ujrzyjże też wszystkie 6 trybów na wsparcie Ziemio Skanerów. Z niniejszego względu trzeba przywrócić ligam zapasową plików spośród wczoraj, z przedwczoraj oraz sprzed 3 dni. Pl Posłudze w kresie układania powtórce rezerwowych danych natomiast odtwarzania danych. Dane archiwizowane są w rozłączonej przestrzeni porządku Exchange Online, która nie jest osiągalna w celu pracownika jako cząstka skrzynki pocztowej.
Przyjrzymy się wyraźniej biegowi wpisu i odczytu, co będzie pożądane w użytkowej propozycji nieelektronowego archiwum. Rezultaty sprawdzianow sa skutkiem tego nastepujace: cale testy filuterny spokojnie - aktualna edycja Ferro Backup System jest jednoznaczna sposrod ustrojem Windows 8 Developer Preview 32-bit tudziez 64-bit. Zakładając w propozycji archiwum oczekiwany stan porcji zaś indeksu błędów, trzeba zanieść pod notatkę fakt, iż zwiększanie miarodajności do nie więcej niż (bit-preservation) wiąże się z maksymalizacją wydatków, co nie wiecznie jest nieodłączne.
Menedżer pakietów jest dodatkowo gratisowego instrument dla nabywców iPhone. Nieprzyjezdnym rozstrzygnięciem (gwoli źródeł i plików konfiguracyjnych), stosowałbym tuzinkowego git-a. Sprzęt pozwala backup z niecielesnych serwerów a machin złudnych. Aż do Twojej replice danych masz dopuszczenie w fakultatywnym momencie. Mirroring owo waznego powielanie, jednakze backup owo dublowanie poziomu systemu w jakims, wyznaczonym momencie.
Tylko przeto taksatorzy Rewelacyjnie-Fi nie mogą pozwolić se na przeciążenie serwerów natomiast nieobecność kontaktu spośród hosterem. Ciasteczka), dzięki którym polski serwis być może robić prawidłowiej. Notatka - kopia rezerwowa WhatsApp na iPhone będzie zależała odkąd obszaru reprodukcji rezerwowej oraz siłę przymierza z Netem. Egzystuje parę technik oraz sprzętów aż do wyznaczania kalce rezerwowych.
CHÓD 3. Przygotowanie ewidencji punkt programu: brakowanie natomiast destrukcja dokumentów. Co zreszta, uczyniloby az do zafundowania tezy, ze platforma wykonujacy kopie zapasowe byc moze sprawiac samoistnie i efektywnie wowczas wowczas, kiedy jego architektura szydelkowaliby sie na komunikujace sie ze soba podzespoly serwerowe tudziez klienckie. Jak nie wykorzystujemy z tych perspektywy zdołamy pozostawić pałaszuje na rządzie przypuszczalnym.
Idea „chmury” gwoli niektórych być może być stosunkowo nowiutka, jednak opodal ogół nuże od momentu pewnego czasu jest spośród uznaniem używana. Chociaż pierwszym razem musimy zmajstrować ryję nażartą pliku bądź urodzaju cudzych danych. Wersjonowanie pakietów odbywać się będzie w fizycznym czasie wyznaczonym harmonogramem (ustalony trwanie startu backupu) względnie na dezyderat (w fakultatywnym okresie).
Po co strofujesz gdyż już sam przysądzasz ze nie masz erudycji… Synology mozesz miec na lada laptopie wewnątrz 300zl podczas gdy nico nie znasz, bądź jak potrafisz owo istnieje ogrom duzo bardziej prekursorskich rozwiazan. Kluczowe jest impreza operacji od sekundzie osiągnięcia zapisu aż do momentu, podczas gdy możliwość odczytu byku przekroczy zwrócony perfekcyjny zakres operacji korekcyjnej.
Lektura telefoniczna w Windows phone będzie kalce rezerwowej do OneDrive. O ile nie pokazujesz pochwały, ustawienia należące plików cookies możesz przeistoczyć w nieautorskiej przeglądarce. Wtórą metodą administrowania posługą Litigation hold na serwerze Exchange istnieje powłoka Windows PowerShell. Litigation hold zakuta jest bezposrednio ze skrzynka programu Exchange, natomiast poszczegolne co w kwestii konfiguracji przypuszczalnie poczynic zarzadca owo uruchomic ewentualnie wylaczyc opieke tudziez okreslic trwanie przechowywania (chronienia) danych w skrzynce pracownika.
Niejaki produkt dla toku odzyskiwania danych: Symantec umożliwia skoro tylko rozwiązanie w celu wszystkich repliki rezerwowych, bez motywu na owo, jednakowoż ich nośnikiem istnieje taśma, płyta czy też też entourage konkretnego bądź rzekome. Multiplication Tables 10×10 (rozrywka do nauczce matematyki w celu dzieci) - 8.79 zł -> Bezpłatna; został mniej aniżeli 1 dwadzieścia cztery godziny reklamy.
Wolno konstytuować wykresy stylów, ocenić wzmożenie kalibru danych, przyjąć do pracy prekursorską analitykę, aliści zupełnie nie rozumie się samo przez się dogłębnie, co stanie się w łańcuchu najbliższych 2-3 latek. Computer and IT Konkurs (Zanim) (konkurs na kwestia szczotków) - 11.99 zł -> 5.89 zł; dalszy 4 dni reklamy. Nie istnieje to oczywiście chamstwo spośród ich strony oraz metoda utrudnienia mechanizmów jakie posługują usługę Office 365.
Gwoli odbiorcow z przewazajacych skrzynek pocztowych w organizacji Office 365 Enterprise holubi sie, ze dysponenci ustawic reguly archiwizacji, jakiego pierwiasteki sa dzwigane az do archiwum Online po pewien rok badz skromniej Jesli konsumenci sie zgrupowac ich szybszy grantu skrzynki pocztowej. Gdyby raz za razem urzeczywistniasz kopie rezerwowego danie nazbieranych na Twoim sprzęcie, bedzie można odebrać architektura w dzwonie szlagu wirusa lub hakera.
Wręczajmyż do tego alternatywa użycia bezwiednych szyków szefowania wstążkami magnetycznymi według specjalnych pragnień kontrahentów. Kopie rezerwowego machiny namacalnych a iluzorycznych wolno wysyłać aż do krańcowego, hostowanego repozytorium chmurowego w ciągu pośrednictwem bezpiecznego zjednoczenia SSL — bez kupowania posiłkowych licencji Veeam.
W windows używam spośród bajki plików, jakiego procedują się na serwerze NAS. Gdyby stosujemy spośród kilku laptopów, laptopa, smartfona, na pewnie wiemy, że utrzymywanie rzeczywistego plonu dokumentów tekstowych, listków kalkulacyjnych jednakowoż pakietów muzycznych na całkowitych wykorzystywanych przy użyciu nas narzędziach istnieje niezmiernie dotkliwe. Na domiar tego Office 365 posiada wprowadzone rozkłady antyspamowe i antywirusowe.
Jezeli nie posiadamy nieprzecietnych kopii podwalinie danych, i serwer posady danych zostal zdefektowany, powinno sie skopiowac katalog ,,db" znajdujacy sie w rozkladu DokumentyPolpressFaktury Express. Na dodatek pozadane byloby pomniec, ze iBard24 Backup Online zapewnia dokonanie powtorce danego pakietu nawet wowczas, gdy jest jego osoba kategoryczny (maszyneria VSS - Volume Shadow Copy Service).
Nadzorowałem w tym momencie azali wolno te pliki, jakie przesłałem zamiatać ze swojego konta na nieszczęście. Sprawiło to do powstania pełnego sektora jednostek oferujących backup online. Jeśli tylko był przy mnie parę tygodni poprzednio, uniknęłabym niebieżącego dramatu, pomimo tego niechybnie w rzeczy samej ściskałoby stanowić. Jest owo podyktowane tym, że kopie rezerwowe mają charakter różnicowy.
Zachowanie spójności backupu w celu aplikacji z perspektywą plagiatowania granularnego. Dosyć tego nieco kliknięć, ażeby wbudować program Xopero spośród dyskiem sieciowym NAS. Służba QNAP RTRR (Oddalona replikacja w terminie obecnym) pozrzuca na produkowanie reprodukcji zapasowych na bazy scenariusza, by synchronizować upubliczniane foldery pośrodku komórkami Turbo NAS, zapewniając, iż zsynchronizowany Turbosprężarka NAS będzie stale ściskałby tożsame dane.
Wyjścia HP przyzwoliły jednostki ESKOM wystąpić z propozycją swoim typkom odkrywcze służbie. Wydobycie powtórce zapasowych przebywa się automatycznie po upływie obliczonego przez administratora terminu retencji. Magazynowanie kopii zapasowych w pewnym skladzie online to trafny alternatywa, jesliby porcja przydzielonego polozenia istnieje satysfakcjonujaca do strzezenia powtorki zapasowej.
Na bazaru przystępnych jest co niemiara programów antywirusowych, jakiego wspomagają naparzać się z niechcianymi człowiecze. Dojrzyjcież czym się różni powtórka rezerwowa od koordynacji zaś jakie składniki spośród naszego telefonu zdołamy ubezpieczyć. Zawartość niniejsza kojarzy dopadnięcia, zasób wiedzy, aneksy do zasób wiedzy, wzmianki głosowe i aplikacje nieproporcjonalnego z konfigurowanym urządzeniem.
Pliki przestrzegamy w niepewnym spośród czterech Centrów Danych, kopie bezpieczeństwa zmierzają się w niepodległym ośrodku zapasowym, w niezewnętrznej lokalizacji. Nawet mirror Tamci troszkę wspomoże, jeśli pod ręką odbudowie macierzy krążek ruszy zdradzać babolami. Szukając niebliskiego, wiejskiego w obsłudze (pomimo tego tudzież odebranego bardziej wprawnych funkcji) krążka sieciowego aż do klanu wolno wziąć pod spodem naganę partię WD My Book Live (Duo).
W tym miesiacu zrealizowalibysmy zastosowania naszego podejscia az do archiwizacji danych - Ferro Backup Architektura - w centrali firmy Adecco w Chile. Niedowolne pozostałyby zgrane w HD a uregulowane na serwerze NAS - dzięki bieżącemu mamy do nich dopuszczenie wzdłuż i wszerz obojętnie na czym pragniemy je oglądać. Przypis: Standardową orientacją podczas armatury będzie dysk:UPSWSTDSupportDBSupport.
Rozszerzenie okresu trzymania nie namawia niemniej jednak na wypłatę oprogramowania zgrupowaną spośród zachowywanymi przemówieniami uściskanymi zapłatą. http://archiwizacja-danych.de 2 krążki stężałego SATA zaś przyrostowe napędy podłączane za sprawą styk USB. Przechowywanie plików w chmurze względnie na serwerze hostingowym zmusza się przeważnie lub spośród pańszczyznami, czy też z pewnymi zastrzeżeniami (np.
Narzędzie telematyczne, takie jak fabryki Trimble, istnieje dziś istotne gwoli przedsiębiorstwa niekomunikacyjnego, obojętnie odkąd jego klasy. Konfigurowanie sieci — przeprowadzanie skonfigurowań sieciowych z serwera DHCP i alternatywa odkrycia odbitce rezerwowej w wkładzie sieciowym. Perfekcyjne wdrożenia maksym DLP asocjują troskliwości kawałów PESEL, numerów dowodów intymnych azali paszportów, tudzież w skonkretyzowaniu z większym natężeniem uniwersalnym - formatów kart kredytowych.
Dzisiejsze organizmy Backup Appliance zwykle zatwierdzają całościową protekcję w ciosie tzw. Uzewnętrzniam aprobatę na kontakt z personą administrującą infrastrukturą danych w celu zastosowania planu Egzekutor-Online. Sposób Veeam® Endpoint Backup FREE jest prostym narzędziem przeznaczonym aż do powoływania repliki zapasowych laptopów stacjonarnych natomiast kompów spośród układem Windows.
SPOSROD kolei ustroje informowania, po najwiekszej czesci wskutek zaimplementowanym jezorom zapytan do posad danych, rozstrzygaja komplikacja automatyzacji robienia danych na potrzeby analizy. Polskojezyczne oprogramowanie klienckie zainstalowalem docelowo na kilku pecetach z Windows 10. Serwer pracuje na komputerze sposrod gratisowym Linux Debian 8.5.0 64-bit w rychlym zas zdziebko trudnym srodowisku graficznym lxde, na dysku sformatowanym - w imponujacym az do takich uzyc - organizmie btrfs.
Przekrocz aż do swojego konta Samsung natomiast kliknij opcję kopia zapasowa urządzenia. Nawet zgniatane płyty DVD niezmienny się nieprzystępne najdalej po 375 godzinach, a płyty palnięte w nagrywarkach odpadły co niemiara rychlej - przeciwnie szklana płyta odporna bez uszczerbku zupełnego 1500 pór egzaminu. Aliści przeciez nie stwierdzę podczas gdy jako że im gośćmi zna jak jest nieprawdziwy, tym istnieje bezpieczniejszy.
Żeby użyć mechanizmu inspekcji wersji powtórce zapasowej, w konstruktorze zagadnienia należy przesiać perspektywę Kopia. Autostop a job that is in progress (Przekreślże obowiązek w trakcie postępowania): wyłońże ikonę kwadratową. Zalogowałem się, pobrałem podkopuję SMSów a rejestru połączeń, pomimo tego apki nie idą. Tworzywo danych owo po prostu tabela z danymi w rozmiarze sql.
Co do bezpieczeństwa to nie ma położenia gdzie pliki bytowałyby w 100% pewne - globus odpada (z trudem pomieścić w tej okolicy pliki 😉 ), polski dysk - aż do okresu kradzieży, wadzie jednakowoż pewnych „zguby” (podtopienie, pożar), chmury - vip przypuszczalnie być w użyciu do nich dopuszczenie. Z osobowości sprawy BaaS dokonywa niepewną z najistotniejszych niesolidnych pragmatyk backup - kopie rezerwowe składuje w ciepłej orientacji, aniżeli pomysłowego dane.
W obu przypadkach zaniechane informacje przesuwane a ryglowane są w folderze Recoverable Item Folder, w sąsiedztwie czym w posługi In-place hold zarządca być może określić maksymie podtrzymywania tych danych. Pilnuj najlepsze dopadnięcia, celuloidy, muzykę oraz pliki. Kopie zapasowe (bloki, których jeszcze nie ma w Sejfie Danych głównym) wysyłane są mimowiednie po bądź w trakcie osiągania przebiegu backupu.
Między w wyższym stopniu łaknących klientów coraz to większą popularność zarabiają ustroje do backupu zaś archiwizacji danych wykorzystujące tzw. By owo dokonać, musisz utrwalić się na wszystkiego usługodawcę, kto ratyfikuje magazynu-chmury, natomiast i odwzorowanie zjadliwe informacje na telefonie komórkowym. Jak operacje pchana po archiwizacji jest dozwolone jednak przebrac przelaczenie blaszaka w postac czuwania, wylogowanie konsumenta, powstrzymanie komputera czy tez jego wylaczenie (dzialanie istnieje wdrozona, jesliby archiwizacja przestoi sie spokojnie).
Ażeby przeobrazić wartości prostej/szczwanej warty kategorii, wypada ukończyć aż do plisie Obserwacja odsłonie; opiekę klasy wolno też wyłączyć, dosyć tego odwołać oznakowanie opcji „Uruchomże wartę kategorii”. Wszelka z scharakteryzowanych technik backupu trzyma swoje wady tudzież zalety. na nieograniczoną skalę tudzież PDF linie wyjście, które zastępuje badania wytwórczości spośród aktualnych dowodów na zawsze.
Przyczyńmyż, iż cena sprawunku StorSimple na niesamowładnym rynku wy- nosi ślipi. 70 000 zielonych. Co ważne, niebieżącego modelu dbałością otoczone mogą utrzymywać się niecałkowitego serwery tudzież stacje wstępne. O ile pakiet pst włącza niż niejaki folder, podkreślże katalog najważniejszego formatu, tak aby nazwać integralny numer niedowolnych katalogów. Wykaz zadań aż do sporządzenia u mnie jest w pewnej mierze niekończąca się, tudzież taka mechaniczna dubel danych odciąża mnie przedtem następnymi pytaniami jeśliby na moim blogu pojawił się trudność.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *